Jeśli marzymy o spokojnych wakacjach bez utrudnień, to Albania może nas rozczarować. Ale jeśli napędza was myśl o przeżyciu niezapomnianej przygody, jeśli chcecie doświadczyć czegoś, co w Europie już prawie nieosiągalne – wybierzcie się do Albanii. Całkiem sporo tutaj wszelakich atrakcji, a codzienna walka z przeciwnościami losu może tylko dodać wyprawie kolorytu. W większości przypadków możemy liczyć na gościnność i pomoc Albańczyków, słoneczną pogodę, ciepłe wody Adriatyku i piękne góry, rozciągające się na terenie całego kraju. To o tym bałkańskim kraju pisał Andrzej Stasiuk, iż „wszyscy powinni tam pojechać. A przynajmniej ci, którzy wymawiają nazwę Europa. To powinien być obrzęd inicjacyjny, ponieważ Albania jest podświadomością tego kontynentu. Tak, Albania, to europejskie ID, to jest lęk, który nawiedza nocą Paryż, Londyn i Frankfurt nad Menem. To jest ciemna studnia, w głąb której powinni zerknąć ci, którym się wydaje, że bieg rzeczy został ustalony raz na zawsze.”

Wszystkie kolory Albanii

Stolica i największe miasto Albanii – Tirana, położona jest w samym sercu kraju, nad rzeką Ishimi, u stóp góry Dajti (1613 m n.p.m.). Śmiało można powiedzieć, że stanowi ona kwintesencję całego kraju. Tu bowiem, obok stosunkowo zadbanego centrum, z szeregiem ciekawych miejsc, znajdują się dzielnice brzydkie i zaniedbane. Jest to również miasto, w którym w zgodzie żyją 3 wielkie albańskie religie: islam, prawosławie oraz katolicyzm. 

Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii

W Tiranie panuje częściowo orientalny klimat, a niektóre miejsca zachowały międzywojenny, włoski styl. Jednak największy ślad na jej wyglądzie pozostawiły lata władzy komunistycznej. Albania uzyskała niepodległość w 1991 roku i jakby eksplodowała. Kiedy dziś Albańczycy opowiadają o Tiranie z początku lat 90 – tych mówią o wielkiej pustce, a dziś jest cała w kolorze. Czerwona flaga z czarnym orłem, błękitne niebo, miodowo-malinowe budynki, zielone palmy, granat gór o poranku i różowość o zmierzchu – Albania cała jest kolorem.

Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii

Jeśli ktoś chce zobaczyć tą starszą Albanię, musi odwiedzić Berat oraz Gijrokastër. Berat nazywany „miastem tysięcy okien” leży na zboczach góry Tomorr, jego symbolem jest Mangalem, dzielnica krytych czerwoną dachówką śnieżnobiałych domków, z regularnymi, czarnymi prostokątami okien. Natomiast Gijrokaster to „miasto tysiąca schodów”, a to ze względu na malownicze położenie na zboczach Szerokiej Góry. Jest to miasto – muzeum, znajduje się tutaj stanowiący esencję albańskiej architektury Zakate – kamienno – obronny, trzypiętrowy dom o dwóch potężnych wieżach. 

Na południe od Gijrokastër ciągnie się największy obok Përmetu i Gór Przeklętych turystyczny skarb kraju: Albańska Riwiera. Południe Albanii jet równie piękne jak Grecja. Jest to ciąg urokliwych wiosek i miasteczek rozrzuconych wzdłuż wybrzeża, poczynając od przełęczy Llogara, a kończąc w Lukovë. Najsłynniejsze pośród nich to Himarë i Dhëremi. Himare z pięknymi plażami, małymi domkami, czuć tu greckiego ducha. Dhëremi, bardziej chaotyczna, tętniąca włosko – bałkańskim rytmem. Natomiast najpiękniejsze plaże są w Ksamilu, jest tu turkusowa woda i złocisty, drobny piasek.

Góry Północnoalbańskie, inaczej zwane Górami Przeklętymi, to najwyższe pasmo Gór Dynarskich położone na styku Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa. Większa część z ich najwyższym szczytem Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.) leży w Albanii. Ich nazwa Prokletije wiąże się z budzącym grozę widokiem niedostępnych, skalistych szczytów, na których nawet w lecie połyskują płaty śniegu. Jest to rejon dziki, słabo zaludniony i bardzo rzadko odwiedzany przez turystów. Ale dzięki temu przyroda jest tutaj niemal nienaruszona.

Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii
Wszystkie kolory Albanii

Albania nie ma jednego imienia. Ze względu na swój wyrazisty klimat, to młode bałkańskie państwo zostawia w pamięci każdego, kto ją odwiedził niezatarty ślad.

 

Źródło:

Małgorzata Rejner, Albania. Kraj paradoks , National Geographic Traveler, Nr 07(92) Lipiec 2015

Przewodnik po Bałkanach, praca zbiorowa, wyd. Bezdroża, Kraków 2007, str. 261-303