Czarnogóra (Montenegro), położona w sercu Bałkanów, powstała 3 czerwca 2006 roku, po odłączeniu się od Serbii. Liczy niespełna  700 tys. mieszkańców, tyle samo co Wrocław, jest 4 razy mniejsza niż Mazowsze i w przeważającej większości, poza wybrzeżem Adriatyku oraz Doliną Zety, gdzie znajduje się stolica kraju – Podgorica, pokryta jest wysokimi łańcuchami górskimi. Ten nadmorski region, z ciepłym, podzwrotnikowym klimatem na wybrzeżu oraz alpejskim w dalekich górach, pełen jest fascynujących zakątków. Z jednej strony oczarowuje szmaragdowymi wodami Adriatyku, domami z białego kamienia oraz cyprysowymi gajami, a z drugiej zachwyca wysokimi górami schodzącymi wprost do morza.

Perły Czarnogóry

„Wszystko w jednym” – taka za sprawą swojej historii i położenia wydaje się być Czarnogóra. Choć każde z pięknych miast leżących nad wybrzeżem jest inne, wspólnym mianownikiem jest włoski styl przełamany bałkańską nutą chaosu.  Zresztą cała Czarnogóra sprawia  takie wrażenie – spotyka się tu Rzym z Krymem 🙂 Najdalej wysunięte na północ , śródziemnomorskie miasto Herzeg Novi,  w niczym nie przypomina leżącego na południu, muzułmańskiego Ulcinja. Tereny nadmorskie porośnięte bujną roślinnością kontrastują z surowym  i ciągle jeszcze nie odkrytym wnętrzem kraju, z szarymi posępnymi górami i niedostępnymi terenami. Zatłoczone dalmackie miasteczka stanowią przeciwwagę dla wyludnionych górskich wiosek. Całą tą krajobrazową różnorodność dopełnia wielokulturowość, mająca swe korzenie w burzliwych dziejach regionu, naznaczonych piętnem Cesarstwa Rzymskiego, następnie Bizancjum, plemion słowiańskich oraz Imperium Osmańskiego.

Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry

Pomiędzy Chorwacją na północy a Albanią na południu rozciąga się pas czarnogórskiego wybrzeża. Urzeka niezwykle urozmaicona linia brzegowa. Na północnym-zachodzie leży Boka Kotorska – wpisna na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO, największa zatoka morza Adriatyckiego. Jej krajobraz znany jest szczególnie z tego, że przypomina skandynawskie fiordy. Skaliste góry, wysokie na ponad 1700 m stromo opadają do morza, którego wody przybierają różne odcieni turkusu.

W głębi zatoki, u podnóża masywu Lovćen, leży portowe miasto Kotor. Tak jak inne miasta, ucierpiał on podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. Niepowtarzalny charakter kotorskiej starego miasta, tworzą kamienne uliczki, wybudowane w różnych stylach architektonicznych budynki, liczne kościoły, cerkwie, pałace, a także katedra i wieża zegarowa. Całość otaczają potężne mury obronne. 

Dla wielu osób rozczarowaniem może być wizyta w stolicy kraju, Podgoricy, w której dominuje współczesna zabudowa. Została ona zniszczona na skutek bombardowań w czasie II wojny światowej, a następnie mającego tu miejsce pod koniec lat 70-tych trzęsienia ziemi. Warto się stąd udać się na wycieczkę w głąb kraju, zwracając uwagę na liczne monastyry, w tym Ostrog oraz Morača – imponujący monastyr wybudowany w pionowej skale.

Historycznym sercem Czarnogóry jest dawna jej stolica – Cetynia. Choć jest to małe miasteczko, to tu znajduje się dawna siedziba władców Czarnogóry – Bilardówka oraz Dom Rządowy – budynek parlamentu.

Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry

Będąc w tym kraju koniecznie odwiedzić trzeba dwa miejsca, pierwsze z nich, to liczące około 300 mieszkańców miasteczko Perast, biała perła Czarnogóry. Będący dawniej potęgą portową, dziś wyróżnia się niesamowitą zabudową z barokowymi pałacami liczącymi 400 lat, z dzwonnicami kościołów katolickich, prawosławnymi świątyniami oraz murami obronnymi dającymi świadectwo ich dawnej potęgi i świetności.

Drugie miejsce, czarna perła, to Durmitor, najwyższy masyw górski, położony na granicy z Bośnią. Mimo że nie są to przecież najwyższe góry, wiele osób uważa je za najpiękniejsze w Europie. Żabljak, będący bazą wypadową w góry, to najwyżej położone miasto w Czarnogórze (1450 m n.p.m).  Niezapomnianym przeżyciem jest całodniowa wyprawa na najwyższy szczyt masywu – Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.) Szczytów, które przekraczają jeszcze 2300 m n.p.m jest w promieniu od jniego jeszcze 18. Ponadto znajduje się tu również 18 jezior oraz kilkanaście jaskini. W obrębie Parku Narodowego znajduje się również kanion rzeki Tary, będący najgłębszym takim kanionem w Europie.

Największe na Bałkanach jezioro leży właśnie na terenie Czarnogóry – Skadarske Jezero.  W obrębie położonego między czterema masywami a równinami nad rzekami Zeta i Moraea akwenu znajduje się aż 50 większych i mniejszych wysepek, a występujące tu bardzo licznie ptactwo tworzy największy rezerwat tych zwierząt w Europie.

Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry
Perły Czarnogóry

To tylko niektóre miejsca, jakie trzeba odwiedzić będąc w Czarnogórze. Dzikie tereny, brak tłumów turystów oraz gościnność miejscowych sprawiają, że pobyt tutaj nie sprowadza się tylko do wygrzewania się w słońcu którejkolwiek z pięknych czarnogórskich plaż, lecz zachęca do zapuszczania się w coraz to nowe zakątki i tereny przesiąknięte niepowtarzalnym urokiem oraz tajemnicą.

Już dziś zapraszamy Was w podróż po Czarnogórze – jesteśmy w trakcie przygotowywania wyprawy rowerowej do tego pięknego kraju w ramach Projektu 80 Rowerów. Szczegóły już wkrótce!

 

 

Źródło:

Małgorzata Rejner, Czarnogóra, czarna perła, biała perła, National Geographic Traveler, Nr 01(86) Styczeń 2015, str. 50-56

http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,8243075,Czarnogora__Odkryj_ja_zanim_zrobia_to_inni_.html