Gruzja jest OK!

 Na wizytę w Gruzji, w rajskim ogrodzie Sakartwelo, jak sami Gruzini nazywają swój kraj, każda pora roku jest dobra. Wiosną jest już przyjemnie ciepło, rozkwitają sady i łąki, góry wyglądają wtedy niezwykle malowniczo ze strzelistymi szczytami pokrytymi jeszcze śniegiem, który znika dopiero z początkiem lipca. Właśnie lipiec i sierpień, kiedy to temperatury sięgają 35 – 40 st., to najlepszy czas, by  wybrać się w górskie rejony Kaukazu. Zarówno lato, jak i jesień, obfitują w pyszne owoce, m.in. arbuzy, czereśnie, morele, brzoskwinie, pomarańcze, a także granaty, figi i kaki. Jesień to dobra pora na intensywne zwiedzanie wszystkich regionów, gdyż umiarkowana temperatura pozwala na całodniowe wędrówki po górach, których zbocza przybierają ładną brązową barwę. Natomiast zimą swoje podwoje otwierają ośrodki narciarskie.

Gruzja jest najbardziej na północny zachód wysuniętym krajem Zakaukazia. 80% jej powierzchni stanowią góry. Północną część kraju tworzy ciągnący się na długości 700 km Wielki Kaukaz ze szczytami Szcharą (5068 m n.p.m.) oraz Kazbekiem (5047 m n.p.m.). Od głównego grzbietu oddzielają się mniejsze pasma, opadające bezpośrednio w stronę Morza Czarnego lub ku Nizinie Kolchidzkiej. Wschód kraju to przede wszystkim Dolina Alzańska, a południową zajmuje pasmo Małego Kaukazu, mocno zalesione ze szczytami sięgającymi do 2850 m n.p.m. Wybrzeże o długości 308 km jest słabo rozwinięte.

Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!

Gruzińska stolica, Tibilisi, leży w południowo-wschodniej części kraju, na obu brzegach doliny rzeki Kury oraz na stokach zamykających ją gór, stanowiących część Małego Kaukazu. Można powiedzieć, że Gruzja zawsze stała okrakiem między Europą a Azją, jednak Tibilisi ma w sobie więcej ze Starego Kontynentu. Urzeka piękną starówką z ażurowymi balkonami zdobiącymi wielowiekowe domy, klimatycznymi kafejkami i wielką gościnnością mieszkańców, jednak zagłębiając się w jej kręte uliczki, można poczuć się jak w jednym z miast Wschodu.

Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!

Gruzja podzielona jest na regiony, z których każdy na swój sposób jest wyjątkowy i unikatowy. Do tych najpiękniejszych należą Maccheta – Mtianetia, Chewsuretia, Swanetia oraz Kachetia. Na północy Gruzji leży uważana za najpiękniejszą część kraju Maccheta – Mtianetia. Kaukaskie szczyty osiągają tutaj 4 – 5 tys. m n.p.m. z dominującym szczytem Kazbeku, którego trójkątny kształt to nie przypadek, bowiem Kazbek jest drzemiącym wulkanem. U jego stóp leży architektoniczny skarb Gruzji – kościół Świętej Trójcy. Podróż do Chewsuretii to wyprawa w głąb Kaukazu. Jest to dziki górski region, który zachwyca stokami zalesionymi i porośniętymi górskimi łąkami oraz ośnieżonymi szczytami na horyzoncie. Obowiązkowa jest wizyta w Swanetii, której stolicą jest Mestia. Jej pejzaż tworzą znajdujące się praktycznie przy każdym domostwie wieże obronne z kamienia. Miasto stanowi idealną bazę wypadową podczas pieszych trekkingów na stoki Wielkiego Kaukazu. Najwyższym szczytem jest Uszba o wysokości 4710 m n.p.m. Natomiast Kachetia słynna jest z dwóch rzeczy. Pierwsza to rozciągające się po horyzont winnice, w których powstaje wyborne gruzińskie wino oraz chacha, charakterystyczny dla tego kraju alkohol. Kraina słynie także z niezwykłych zabytków sakralnych, m.in. klasztor Dawid Garedża przy granicy z Azerbejdżanem. 

Miłośnicy górskich wędrówek zakochają się w Gruzji od pierwszego…chodzenia. Najlepszy pod tym względem jest Wielki Kaukaz, do dwóch najczęściej odwiedzanych regionów należy Swanetia oraz okolice Kazbeku. Wart uwagi jest również Mały Kaukaz, a w szczególności park narodowy na zachód od Bordżomi.

Groźnie nazwana Gruzińska Droga Wojenna to główny szlak komunikacyjny wiodący w poprzek Kaukazu. 208 – kilometrowa trasa wykorzystywana była już w starożytności przez armie, m.in. rzymskie i perskie, wędrowały karawany kupieckie. Obecna nazwa wiąże się z dziewiętnastowieczną modernizacją przeprowadzoną przez Rosjan. Gruzińska Droga Wojenna to dziś przede wszystkim trasa widokowa, wspinająca się prawie na 2400 m i kończąca się (turystycznie) widowiskowym wjazdem pod wspomniany już wcześniej kościół  Świętej Trójcy (Cminda Sameba) nieopodal miasta Stepantsminda.

Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!
Gruzja jest OK!

Niewielka Gruzja ma do zaoferowania niesamowitą ilość atrakcji i ciekawych miejsc. Znajdziemy tu i góry i morze, obszary przyrody subtropikalnej, i pustynie, i stepy. Miłośników historii zadowolą imponujące zabytki świeckie i sakralne, amatorzy wędrówek odnajdą wiele górskich szlaków wartych eksplorowania, a na chcących zażyć relaksu, czekają piękne plaże Morza Czarnego.

Również my zapraszamy Was na wyprawę rowerową po gruzińskiej Swanetii w ramach Projektu 80 Rowerów. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

 

Źródło:

Przewodnik po Gruzji, Wydawnictwo Pascal, str. 38 – 200

http://www.kaukaz.net/attachments/przewodnik_geo.pdf