Ten niewielki bałkański kraj stanowi prawdziwe serce półwyspu nie tylko w sensie geograficznym. Zbiegają się tutaj granice polityczne, religijne i językowe całych Bałkanów. Jest to kraj leżący na ważnych szlakach komunikacyjnych, przecinających go  z północy na południe oraz ze wschodu na zachód. Urozmaicona powierzchnia, wysokie góry, piękne jeziora i wspaniałe zabytki sprawiają, że wizyta w Macedonii należeć będzie do niezwykle udanych. Tutaj szczyty gór przeplatają się ze średniowiecznymi monastyrami, na tureckich bazarach nieprzerwanie trwa dialog kupujących i sprzedających, a wieczorami nad zielonymi polami unosi się dźwięk gajdy – macedońskiej kobzy. Czas tu płynie jakby od niechcenia, wręcz można pomyśleć, że niektóre miejsca po prostu omija. Niewątpliwie dlatego Macedończycy to ludzie niesamowicie radośni i gościnni.

Macedonia

Macedonia, jak zresztą wszystkie bałkańskie kraje posiadają niezwykle burzliwą historię. Od II w. p.n.e. znajdowała się pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego, a po jego podziale znalazła się w strefie wpływów Bizancjum. Od VI w. tereny te stopniowo zasiedlane były przez Słowian, a w IX w. ludność przyjęła chrześcijaństwo. Tereny te w wyniku kolejnych podbojów znajdowały się pod panowaniem kolejno władców bułgarskich, serbskich oraz tureckich. Na skutek wojen bałkańskich toczących się na początku XX w. znaczna część kraju została włączona do Serbii, a w 1918 r. weszła w skład federacyjnego państwa Jugosławia. Po upadku komunizmu, w 1991 r. proklamowana została Demokratyczna Republika Macedonii.

Macedonia
Macedonia
Macedonia

Powierzchnia Macedonii wynosi ok. 25,7 tys. km kwadratowych i jest to niewiele więcej od naszego województwa lubelskiego. Na tym niewielkim obszarze wyróżnić można aż 41 pasm górskich. Najwyższym szczytem kraju jest Korab (2764 m n.p.m.), leżąca na granicy z Albanią. Szczytów wznoszących się na wysokość powyżej 2500 m n.p.m. jest tu więcej i są to m.in. Titov Vrv (2747 m n.p.m.) – najwyższy szczyt gór Sar Planina czy Pelister, najwyższy szczyt gór Baba (2601 m n.p.m.).

Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia

Stolicą kraju są Skopje, położone na dwóch brzegach największej macedońskiej rzeki – Wadaru. Przeplatają się tutaj ze sobą zarówno wpływy kultury Wschodu,  jak i Zachodu. Lewa część miasta, nowoczesna, tętniąca życiem, bardziej reprezentatywna, z Placem Macedonia, i prawa zamieszkała przez muzułmanów, mniejszość albańską, zachowała dawny styl – XV wieczne meczety, stare tureckie kramy, knajpy i orientalne zapachy oraz łaźnie, wybudowane wkrótce po podbiciu tych ziem przez Turków nadają miastu swoistego uroku i egzotyki. Bardzo inspirująca jest również dwukulturowość i dwujęzyczność miasta, gdyż Albańczycy stanowią według statystyk niemal 1/3 jego mieszkańców. Będą w Skopje koniecznie trzeba zwiedzić ruiny antycznego miasta Skup, rzymsko-bizantyjski, pamiętający Justyniana akwedukt, średniowieczny, Kamienny Most, stanowiący symbol miasta umieszczony w godle,  wspaniałe bizantyjskie cerkwie, np. XIII – wieczną cerkiew św. Dymitra czy cerkiew św. Spasa oraz bardzo liczne meczety m.in. Mustafapaszy, Jachija-paszy, Gazi Isa-bega czy tzw. kolorowy meczet.

Macedonia należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, tymczasem odnaleźć tu można wieleniezwykłych miejsc i zabytków. Zaliczyć do nich trzeba na pewno m.in.  piękny XII – wieczny klasztor św. Pantelejona w miejscowości Gorno Nerezi, monastyr Staro Nagoricane,  czy cerkiew św. Jerzego z unikatowymi średniowiecznymi freskami. 

Na zachód od stolicy znajduje się przepiękny Kanion Matka o powierzchni 5000 ha, gdzie ukryte są liczne kościoły i monastyry. Szczególną uwagę przykuwają niesamowite formy krasu, szczególnie jaskinie, z których najdłuższa ma 176 m.

Macedonia
Macedonia
Macedonia
Macedonia

 

Prawdziwą macedońską perłą, jest Ochryda przepięknie położona nad brzegami malowniczego Jeziora Ochrydzkiego. Jest ono najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak klasztor św. Nauma czy jeden z najlepiej rozpoznawalnych zabytków Macedonii – cerkiew św. Jovana Kaneo. 

Macedonia to kraj do końca jeszcze nieodkryty i tajemniczy, z zarazem niesamowicie piękny. Pomimo braku dostępu do morza, posiada cudowne dziewicze góry, miejsca naznaczone burzliwą historią i mogące się poszczycić bogatą kulturą i wyjątkową tradycją. 

 

 

Źródło: Macedonia. Bałkany – przewodnik, Wyd. Bezdroża, str. 183 – 259