Wiek nie gra roli – też możesz działać!

 

Takie było hasło organizowanego przez nasze Stowarzyszenie oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Spons Iuventa  od listopada 2013 do końca czerwca 2014 projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Celem głównym projektu było podniesienie poziomu aktywności społecznej i obywatelskiej, zaangażowania obywatelskiego wśród uczniów małopolskich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  w wieku 15-21 lat.

Wiek nie gra roli – też możesz działać!
Wiek nie gra roli – też możesz działać!
Wiek nie gra roli – też możesz działać!

Opis projektu

Zajęcia prowadzone były podczas lekcji wychowawczych. Ich głównym celem było pokazanie młodzieży, że w wolontariacie jest szansa zdobycia doświadczenia, odnalezienia swojej pasji oraz połączenia przyjemnego z pożytecznym. Młodzież poznała prawa wolontariusza, zapoznała się również z funkcjonowaniem stowarzyszeń i fundacji. Opowiadaliśmy inicjatywie „Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze” – czyli tandemowych wyprawach z osobami głuchoniewidomymi organizowanych przez nasze stowarzyszenie, która jest przykładem realizacji swojej pasji w wolontariacie.

Zakres tematyczny zajęć obejmował:

  1. Dobre praktyki wolontariatu na przykładzie lokalnych akcji i tandemowej inicjatywy “Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze”.
  2. Wolontariat – aspekty prawne oraz organizacyjne. Czyli jakie prawa przysługują wolontariuszom podczas działalności na rzecz organizacji NGO.
  3. Wolontariat z osobami niepełnosprawnymi. Spotkanie z wieloletnim wolontariuszem i osobą niewidomą, które opowiadały o tym jak wazny jest wolontariat. Zapoznanie się z j. migowym, alfabetem Lorma.
  4. Możliwości samoorganizacji w NGO. Czyli czym są organizacje pozarządowe i jakie dają nam możliwości.

Wolontariat jest dla każdego – przekonaj się ile radości i satysfakcji niesie ze sobą pomoc innym!


 

Zachęcamy do obejrzenia filmu promującego nasz projekt: