Prowansja – pachnący zakątek Europy

 

Rozciągające się po horyzont fioletowe pola lawendy sprawiają, że Prowansja na przypadający w lipcu czas kwitnienia tych drobnych kwiatków, staje się miejscem niezwykłym. Lawenda to nie tylko element krajobrazu, ale wręcz symbol, a także wizytówka zaświadczająca o niezwykłości tego francuskiego regionu. Położona na południowym wschodzie Francji nad Morzem Śródziemnym Prowansja do niedawna traktowana była z przymrużeniem oka. Dziś tłumnie przyjeżdżają tutaj turyści oraz artyści zauroczeni pięknem lawendowych pól, licznych winnic, średniowiecznych miast na wzgórzach oraz spalonych słońcem kamiennych domów.   

Powodów popularności Prowansji szukać można wielu. Jednym z nich jest tutejszy klimat, kształtowany przez bliskość Alp oraz Morza Śródziemnego. W czasie letnich miesięcy jest tutaj gorąco i sucho, natomiast zimy są łagodne i krótkie, jedynie wiejący z północy mistral powoduje okresowe pojawienie się chłodniejszych mas powietrza. Takie warunki sprzyjają zwiedzaniu tego regionu praktycznie od wczesnych miesięcy wiosennych aż po późną jesień. 

Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy

Upalne letnie dni najlepiej spędzić na jednym z pięknych smaganych wiatrem wybrzeży, w portowej tawernie lub kawiarence posilając się talerzem rybnej zupy bouillabaisse lub popijając pastis, czyli lokalną anyżówkę. Albo odwiedzając targ w pobliskim miasteczku, gdzie skosztować można różnych rodzajów pesto podawanych na chrupiącej bagietce wraz z plasterkami pysznych wędlin oraz lawendowych miodów i dżemów.

Od Morza Śródziemnego po Alpy Nadmorskie natrafić można na liczne cuda natury, jak choćby największy w Europie kanion Grand Canyon du Verdon czy rozlewiska i bagna na terenach Regionalnego Parku Narodowego Camargue położone w delcie rzeki Rodan. Niesamowitym jest także to, że wędrówkę górskimi szlakami zakończyć można schodząc wprost do morza.

Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy

Odcinek prowansalskiego wybrzeża rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie aż po granicę z Włochami nazywane jest Lazurowym Wybrzeżem bądź też Riwierą Francuską. Znaleźć tu można wszystko, co potrzebne do wypoczynku: liczne kąpieliska, lasy i gaje oliwne, pasma gór i głębokie wąwozy, wycięte w wapiennych skałach, zwane calanques. To właśnie tutaj, w niewielkiej odległości od Cannes leżą dwie warte uwagi wysepki. Pierwsza z nich to wyspa św. Małgorzaty znana za przyczyną człowieka w żelaznej masce, bohatera powieści Aleksandra Dumasa, który rzekomo miał być więziony właśnie tutaj. Drugą z wysp jest Wyspa św. Honorata, zamieszkiwana przez cysterskich mnichów. Produkowane przez nich wino ze szczepu chardonnay uchodzi za jedno z najlepszych na świecie i warte jest swojej wysokiej ceny.

Prawdziwą stolicą południa jest Marsylia, drugie po Paryżu największe francuskie miasto. To piękne portowe miasto tętniące życiem założone przez Greków w IV w. p.n.e. ma za sobą bardzo burzliwe dzieje. Współcześnie co trzeci jej mieszkaniec jest muzułmaninem. Górująca nad miastem bazylika Notre-Dame-de-la-Garde w stylu bizantyjskim stanowi wizytówkę miasta.

Magnesem przyciągającym do Arles jest pamiętający czasy cesarstwa rzymskiego amfiteatr mieszczący 20 tysięcy widzów. To, jak i wiele miast francuskiego południa może poszczycić się także „swym” malarzem, Vincentem van Gogiem, który właśnie tutaj stworzył swoje najwybitniejsze dzieła, w tym cykl Słoneczniki. Tutejsze piękne pejzaże, skaliste wzgórza, kwieciste łąki oraz intensywnie błękitne niebo stanowiło inspirację również dla takich malarzy jak Cezanne oraz Picasso.

Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy
Prowansja – pachnący zakątek Europy

Zwiedzanie Prowansji dostarcza bardzo wielu ciekawych przeżyć. Różnorodne krajobrazy, niespotykane gdzie indziej zjawiska natury, pyszna kuchnia, historyczne miejsca związane ze znanymi postaciami i wydarzeniami to jedynie niektóre atrakcje, jakie czekają na wszystkich którym dane będzie odwiedzić ten rejon Europy. 

Już dziś zapraszamy Was do Prowansji – jesteśmy w trakcie przygotowywania wyprawy rowerowych w tamten rejon Europy w ramach Projektu 80 Rowerów. Szczegóły już wkrótce!

 

 

Źródło:

Maciej Wesołowski, Francja.W słońcu Południa, National Geographic Traveler, Nr 07(92) Lipiec 2015, str. 60-63