Leżąca na skrzyżowaniu wschodu i zachodu Andaluzja spośród innych regionów Hiszpanii wyróżnia się bodajże największym zróżnicowaniem krajobrazów i roślinności. Uderzające są kontrasty między ośnieżonymi szczytami Sierra Nevada, lasami sosnowymi na wysokich wzniesieniach, suchymi, jałowymi pustyniami i żyznymi równinami z licznymi plantacjami subtropikalnych owoców.

Pokażmy innym świat – Andaluzja

Granada

Podobno, jeśli nie widziało się Granady – największego miasta Andaluzji, nie widziało się niczego, a jeśli miałoby się odwiedzić tylko jedno miasto w Hiszpanii – powinna to być Granada.. Tutaj też rozpoczynamy podróż po tej pełnej słońca prowincji. Miasto to przytulone do zboczy pasma górskiego Sierra Nevada, jest miejscem, w którym kultura Europy przenika się ze światem Orientu, tworząc fascynującą mieszankę.

Granada przez ponad osiem wieków była  bastionem mauretańskich rządów i stolicą arabskiego państwa Al-Andalus. Tutaj także, krótko przed wyruszeniem Kolumba do Indii, skończyło się islamskie panowanie w Europie.

Pokażmy innym świat – Andaluzja
Pokażmy innym świat – Andaluzja
Pokażmy innym świat – Andaluzja

Większość andaluzyjskich kościołów stoi na fundamentach dawnych meczetów. Nie inaczej też jest w przypadku gotycko-renesansowej katedry Santa Maria de la Encarnacionón, której kamienne mury bezpośrednio sąsiadują ze straganami z tkaninami, trzewikami wyszywanymi złotymi nićmi i najróżniejszymi przyprawami wprost z Maroka.

Pokażmy innym świat – Andaluzja
Pokażmy innym świat – Andaluzja

Przechadzając się ulicą Herbaciarni wkraczamy wprost do dzielnicy Albayzin – arabskiego świata kolorów, zapachów i muzyki z wąskimi,  krętym uliczkami, przytulnymi placykami oraz charakterystycznymi białymi domami.

Można przysiąść tutaj w jednej z uroczych kawiarni i spróbować sprzedawanych od pokoleń ciastek miloja, odpowiednika naszej napoleonki. Grenada słynie również z tradycji darmowych tapas – przekąsek sprzedawanych do napojów. Grillowane bakłażany z miodem, kanapki z pikantnym chorizo, trójkąty ziemniaczanej tortilli to tylko niektóre z dodatków do mocnego miejscowego wina.

W najwyżej położonej części miasta Sacromonte swoje miejsce odnaleźli Cyganie, którzy do dzisiaj zamieszkują wydrążone w skale mieszkania zwane cuevas, czyli groty, w wielu z nich kryją się najlepsze tablaos – bary flamenco.

Nad tak pełnym różnorodności miastem góruje arabska twierdza Alhambra – „czerwony zamek”. Wzniesiony przez ostatnich władców dynastii Nasrydów jako ukoronowanie swoich rządów zaskakuje bogactwem architektonicznym wnętrza z dziesiątkami sal, komnat i dziedzińców zdobionych licznymi mozaikami i ornamentami.

Ronda

Ronda to jedno z wielu andaluzyjskich pueblos blancos –  białych miasteczek, sięgających swą historią czasów arabskich. Zabudowania miasta wznoszą się po obu stronach 120 metrowego wąwozu. W czasie rekonkwisty doszło do podboju arabskiej osady i powstała nowsza dzielnica miasta, którą łączy kamienny most Puerto Nuevo.

Pokażmy innym świat – Andaluzja
Pokażmy innym świat – Andaluzja

Wpływy kultury Wschodu widoczne są tu na każdym kroku, jednak tym co wyróżnia Ronde jest bogata tradycja organizowania korridy – walk z bykami. Stąd wywodzą się Francisco Romero oraz Pedro, jego wnuk, najsłynniejsi torreadorzy. Po dzień dzisiejszy na początku września odbywa się stylizowana na XIX wiek słynna Corrida Goyesca.

Pokażmy innym świat – Andaluzja

Kordoba

W naznaczonej wielowiekowymi wpływami islamu Kordobie znajduje się ufundowana w VIII w. La Mezquita – Wielki Meczet, będący jedną z najwspanialszych budowli muzułmańskich na świecie. Stanął on na miejscu kościoła wzniesionego przez Wizygotów panujących tu przed najazdem arabskim na Półwysep Iberyjski. Wielokrotnie przebudowywany służy obecnie za katedrę rzymskokatolicką. Ten największy były meczet w Europie słynie z sali z lasem marmurowych kolumn połączonych pasiastymi, bordowo-białymi łukami.

Podążając wąskimi, krętymi uliczkami co rusz natrafiamy na charakterystyczne dla tego miasta domy z wykładanymi kafelkami podwórkami, które co roku w maju biorą udział w organizowanym już od 100 lat konkursie na najpiękniejsze patio. Mieszkańcy Kordoby prześcigają się w ich ozdabianiu sprawiając, że miasto na ten czas staje się jednym wielkim ogrodem.

Pokażmy innym świat – Andaluzja
Pokażmy innym świat – Andaluzja
Pokażmy innym świat – Andaluzja

Andaluzję można odkrywać na wiele sposobów, jednak jedno jest pewne – jej urok i piękno nie dadzą o niej zapomnieć na bardzo długi czas.

 

 

Agnieszka Bielecka, Tysiąc i jedna noc, National Geographic Traveler, nr 7 (92) lipiec 2015, str. 51-55

http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,8313614,Hiszpania__Jeden__niezapomniany__dzien_w_Granadzie.html