Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

 

Teneryfę symbolicznie dzieli się na trzy części: zieloną północ, spalone słońcem południe oraz wulkaniczne centrum, ukoronowane potężnym wulkanem Teide. Wyspa liczy niewiele ponad 2000 km kw. i jest największa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to także największa i najludniejsza hiszpańska wyspa. Północ i południe są tak różne jak ogień i woda. Na północy, gdzie dość często pada deszcz, leżą tradycyjne miasteczka i osady, jak pierwsza stolica La Laguna, natomiast południe jest spalone słońcem, przez co mniej zamieszkałe. Teneryfa położona jest ok. 1100 km od jej brzegów na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, ok. 300 km od Maroka i 130 od Sahary. Ze względu na „łatkę” plażowiska Europy, podróżnicy często omijają ją szerokim łukiem. Szkoda, bo wyspa ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko turystyczne kurorty.

Życie na Teneryfie toczy się u podnóża wulkanu Teide (3718 m n.p.m.), który wyrasta prawie w samym środku wyspy i jest najwyższym hiszpańskim szczytem, i jednym z najwyższych wulkanów na świecie. Koniecznie trzeba wspiąć się na stoki Pico del Teide w parku narodowym o tej samej nazwie. W 2007 r. krajobraz wulkaniczny Teide wyróżniło UNESCO wpisując go na Listę Światowego Dziedzictwa. W panoramie czerwonych i brunatnych ziem, zastygłej lawy i skał Teneryfy Teide wygląda imponująco. Także widok z wyższych partii wart jest wysiłku, jakim należy okupić spacer, a niekiedy wspinaczkę. Wciąż jest to wulkan aktywny, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 r. Od tamtej pory Teide mocno śpi, co chętnie wykorzystują turyści odwiedzający wyspę. 

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Charakterystycznymi elementami krajobrazu Teneryfy są również trzeciorzędowe lasy wawrzynowe, kaktusy, pola lawy, oraz piękne plaże, które tutaj są zarówno kamieniste, jak i piaszczyste. Ich niezwykłą cechą są różne kolory piasku – od białego, przez żółty i czerwony, aż po ciemniejsze powstałe z pyłów wulkanicznych. Do tych najpiękniejszych zaliczyć trzeba Playa Jardin, Playa a  Arena, Playa de las Teresitas czy plaże przy El Puerticos.

Głównym czynnikiem wpływającym na umiarkowany klimat wyspy jest jej położenie – leży na tej samej szerokości geograficznej co Sahara. Panuje tu ciepły i łagodny przez cały rok z dużą liczbą słonecznych dni i ze średnią temperaturą 20° – 22°C zimą i 26° – 28°C latem. Niosące wilgoć wiatry i chłodne prądy oceanu wpływają łagodząco na temperaturę, ale także generują czasami chmury, głównie po północnej i północno-wschodniej stronie wyspy. Wiatry, prądy i ukształtowanie terenu powodują, że pomiędzy różnymi obszarami wyspy, nawet nieodległymi, mogą w tym samym czasie wystąpić spore różnice pogodowe.

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Santa Cruz de Tenerife, klimatyczna stolica wyspy, przyciąga uwagę nie tylko przez organizowany corocznie, znany na całym świecie karnawał. Jest to duże (200 tys. mieszkańców), dynamiczne i pełne energii miasto oraz ważny port. W 1494 r. do wybrzeża Teneryfy w miejscu dzisiejszego Santa Cruz przybił Alfonso Fernandez de Lugo, który rozpoczął konkwistę wyspy od wbicia w ziemię potężnego drewnianego krzyża (cruz). Po podbiciu Teneryfy, stolicę ustanowiono w odległej o ok. 20 km La Lagunie, a Santa Cruz de Tenerife od XVIII w. zaczęła rozkwitać stając się najważniejszym portem wyspy. Sama La Laguna ( a dokładnie San Cristobal de Laguna) stanowi kwintesencję kanaryjskiego stylu i atmosfery, tym lepszej, że jest to miasto uniwersyteckie. W 1999 r. jego starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Miasto cieszy się sławą najbardziej mokrego na wyspie – jest tu deszczowo nawet wtedy, gdy kilkadziesiąt kilometrów dalej świeci słońce. Wśród turystów popularne jest również miasteczko Guimar, a to ze względu na… piramidy. Jednak nie są to budowle w stylu egipskim, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Te tutejsze przypominają piramidy z Peru bądź Meksyku i jest to sześć schodkowych budowli o podstawie w kształcie prostokąta.

Praktycznie całą północno – wschodnią część wyspy zajmują Góry Anga – pasmo niezbyt wysokich wulkanicznych szczytów pokrytych zielenią. Jest to geologicznie najstarsza część wyspy, bardzo słabo zaludniona. Głębokie doliny, lasy wawrzynowe, skaliste wybrzeża i zagubione miasteczka to idealne miejsce na piesze wędrówki. Położony na zachodzie masyw Teno to drugie najstarsze pasmo wyspy. W jego zachodniej części znajdują się monumentalne, wznoszące się na wysokość 600 m Klify Gigantów, utworzone przez zastygłą lawę.

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Na Teneryfie nikt nie będzie się nudził. Dla jednych najbardziej w pamięć zapadną przejażdżki serpentynami nad przepaściami oraz możliwość posiadania w zasięgu wzroku zarówno gór, jak i oceanu. Ktoś inny zachwyci się białymi łaciatymi domkami w jakby uśpionych wioskach otoczonych plantacjami owoców tropikalnych, mandarynkowymi sadami, winnicami, bazarami z lokalnymi wyrobami oraz z licznymi festiwalami urządzanymi na cześć tutejszych świętych patronów. Natomiast dla amatorów dobrego jedzenia i wina prawdziwą gratką będzie wizyta w jednym z wielu quachinches – jadłodajniach otwieranych przy winnicach na trzy miesiące w roku, gdzie mieszkańcy Teneryfy, zwani chichrreros lubią sobie pomuzykować. 

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny
Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Jednym słowem, Teneryfa jest na tyle duża, aby pomieścić tak wczasowiczów, jak i podróżujących z plecakami, zostawiając wystarczająco dużo miejsca dla mieszkańców wyspy 🙂

Już dziś zapraszamy Was na Teneryfę – w kwietniu i we wrześniu wybieramy się tam na rowerową eksplorację wyspy w ramach Projektu 80 Rowerów Dookoła Europy.

 

 

Źródło:

Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa, przewodnik Wyd. Pascal, str.62 – 115

http://www.wyspy-szczesliwe.pl/teneryfa/