Warsztaty na lekcjach wychowawczych

Specjalnie dla szkół przygotowaliśmy program warsztatów tematycznych, które z przyjemnością przeprowadzamy podczas lekcji wychowawczych czy spotkań z uczniami.  Pragniemy podkreślić, że warsztaty te są zupełnie bezpłatne. Jest to wyjątkowa szansa na ciekawą formę lekcji wychowawczej, poprzez którą angażujemy całą klasę do aktywności oraz współpracy z rówieśnikami. Przedstawimy młodzieży ważne tematy w sposób przystępny i dostosowany do ich wieku. Podczas ich realizacji poruszamy aspekty związane z wolontariatem, przybliżamy uczniom świat organizacji pozarządowych. Inspirujemy do podróżowania, aktywności społecznej. Zapoznajemy słuchaczy ze światem osób niepełnosprawnych oraz wywodzących się z innych kultur. Zachęcamy do lektury zaproponowanych przez nas warsztatów. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani przeprowadzeniem przez nas niżej wymienionych warsztatów prosimy o kontakt. Czas trwania zajęć ustalamy indywidualnie z dyrekcją lub nauczycielem. Zalecamy poświęcić na każdy temat 2h lekcyjne.

01. Bezpieczeństwo i zasady poruszania się po drogach publicznych na rowerze

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jeżdżąc na rowerze po drogach publicznych, czyha na rowerzystów wiele zagrożeń związanych z innymi użytkownikami dróg. Członkowie Stowarzyszenia pokonali dziesiątki tysięcy kilometrów po każdym rodzaju dróg i nawierzchni. Wiemy i uczymy o tym jak bardzo ważna jest świadomość podczas jazdy na rowerze. Pojawiają się co raz nowsze nowinki na naszych drogach: śluzy rowerowe, przejazdy dla rowerów, drogi dla rowerów, kontrapasy. Są to rzeczy, po których rowerzyści nie wiedzą jak się poruszać. Czwarta klasa podstawówki to ten czas, kiedy dzieci uczą się i zdobywają kartę rowerową. Warto poszerzyć ich przygotowanie o to spotkanie. Podczas 2h lekcyjnych przekażemy dzieciom i młodzieży sto procent wiadomości praktycznych. Wszystko po to, aby dzieci wiedziały jak w sposób bezpieczny poruszać się po drogach. Warsztaty te są również skierowane do starszych klas, bo wiedza którą przekazujemy przydaje się każdemu – również dorosłym.

Warsztaty na lekcjach

02. Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze

Niezwykłe zajęcia, dające możliwość oglądnięcia, a także przejażdżki na tandemie – rowerze dwuosobowym. Warsztaty prowadzimy w oparciu o doświadczenia z projektu tandemowych wypraw z osobami głuchoniewidomymi oraz niewidomymi po Polsce i Europie. W roku 2013/2014 podczas realizacji projektu pt. Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze; nasi wolontariusze wspólnie z osobami niewidomymi podróżując na tandemach objechali Polskę w koło, pokonując 2400 km. Podróże po Polsce były swoistego rodzaju przygotowaniem do tandemowej przygody życia. Była nim podróż z Warszawy do Helsinek. W 13 dni pokonaliśmy blisko 1400 km. Przejechaliśmy przez pół Polski, Litwę, Łotwę i Estonię. Podczas zajęć opowiemy o naszej podróży, pokażemy zdjęcia i filmiki przedstawiające tę przygodę. Jest to również prezentacja sportowo-turystycznej formy wolontariatu.

To była nasza jedna z najbardziej niesamowitych przygód. Na temat tej inicjatywy można znaleźć wiele informacji w mediach krajowych oraz lokalnych, zwłaszcza w tym miejscowościach, w których nocowaliśmy. Podczas tych zajęć pokazujemy młodzieży, że nasze życie jest zdecydowanie łatwiejsze niż osób np. niewidomych. Bo tak naprawdę co ja czy Ty musisz zrobić, żeby pójść na rower? Musimy mieć odrobinę chęci i rower. A co jak na rowerze chce pojeździć osoba niewidoma? Czy sprawa jest równie prosta? Niekoniecznie. Potrzebuje do tego specjalnego roweru i przewodnika. A dalsza tandemowa podróż to przygoda, o której marzy wielu, jednak niestety niewielu ma okazję ją przeżyć. Po tych zajęciach już nic nie jest takie samo.

Warsztaty na lekcjach

03. Wolontariat jest dla każdego

Tematyką warsztatów są wszelkie zagadnienia dotyczące wolontariatu. Poruszane kwestie zobrazują dzieciom i młodzieży jak można pożytecznie spędzić czas wolny w ramach wolontariatu, poznając ciekawych ludzi, zdobywając nowe doświadczenia. Przedstawiamy również aspekty organizacyjne oraz prawne dotyczące wolontariatu. Pokazujemy przykłady inicjatyw wolontaryjnych, w których uczniowie mogą brać udział.

Proponujemy, aby ten warsztat był serią spotkań, w trakcie których wspólnie opracujemy i przeprowadzimy na terenie szkoły lokalnej inicjatywy społecznej na rzecz wybranej przez uczniów akcji. Podczas zajęć pokażemy przykłady takich inicjatyw i pomożemy w jej zaplanowaniu oraz przeprowadzeniu. Zaprezentujemy formy nagłośnienia inicjatywy oraz pomożemy przejść przez „formalności” podczas jej realizacji, aby organizujący mogli cieszyć się widocznymi jej efektami. Te zajęcia w sposób praktyczny nauczą uczniów organizacji inicjatyw. Poznają podstawowe metody promocji i marketingu takich akcji. Poznają również zakres w jakim te inicjatywy mogą się odbywać. Uczniowie zapoznają się z innymi, ciekawymi inicjatywami społecznymi organizowanymi w Polsce. Nie ma nic bardziej cennego niż nauka potwierdzona praktyką. Dlatego tak bardzo jest ważne, aby młodzież zorganizowała inicjatywę w ramach zajęć. Dzięki temu będą mogli poczuć satysfakcję z uczynienia dobra innym osobom. Jest bardzo wiele osób, instytucji w naszym środowisku, które potrzebują naszego wsparcia, zwłaszcza tego drobnego .  Proponujemy cykl 5 spotkań 2h na ten warsztaty.

Warsztaty na lekcjach

04. Inny – znaczy wyjątkowy

Warsztaty uczące dzieci i młodzież, że nasze społeczeństwo, świat składa się z różnych osób. Są to osoby niepełnosprawne, mają takie same marzenia i chcą funkcjonować w naszym społeczeństwie jak każdy z nas. Są to również osoby odmienni kulturowo, mające inne korzenie. Głównym punktem warsztatów jest nauka podstaw komunikacji z osobami niewidomymi, głuchoniewidomymi. To również przedstawienie mniejszości kulturowych występujących w naszym społeczeństwie. Zabierzemy młodzież w podróż przez najciekawsze kultury naszego świata.

Warsztaty na lekcjach

Chcesz nas zaprosić do siebie na lekcję?

Skontaktuj się z nami:

Marek – 501 251 096